OFICJALNA STRONA KLUBU PIŁKARSKIEGO GKS TYCHY
BETCLIC 1 LIGA

Historia

1971
Powstanie Górniczego Klubu Sportowego Tychy

W tyskim sporcie wyczynowym przełomową datę stanowi 20 kwiecień 1971 roku, kiedy to powołano Górniczy Klub Tychy. Powstał on w wyniku połączenia klubu "Polonia" Tychy, kilku sekcji "Górnika" Wesoła i sekcji hokejowej "Górnika" Murcki. Niektóre z włączonych do GKS zespołów odnosiły już wcześniej liczące się sukcesy; dla przykładu hokeiści z Murcek zdobyli dwukrotnie Puchar Polski w 1967 i 1971 roku. Społeczność Murcek i Wesołej dumne ze swych sportowców, po włączeniu miejscowych klubów do tyskiego wielosekcyjnego giganta poczuły się okradzione z lokalnego dorobku. Sposób powstania GKS Tychy był jednak rzeczą charakterystyczną dla tamtych czasów, bowiem nastąpił w wyniku podjęcia stosownej uchwały przez Komitet Powiatowy PZPR w sprawie rozwoju turystyki i sportu w mieście Tychy. Powołanie dużego, wielosekcyjnego klubu było wyrazem ambicji lokalnych władz oraz działaczy sportowych, których marzeniem było wprowadzenie tyskich sportowców do pierwszoligowych lig różnych dyscyplin sportowych. Klub obejmował swoim zasięgiem część powiatu tyskiego, działał dzięki opiece finansowej okolicznych kopalń w Wesołej, Lędzinach i Bieruniu Nowym. Niektóre sekcje klubu miały swoje siedziby właśnie przy kopalniach, inne mieściły się w samych Tychach.

1974
Awans do Ekstraklasy

W sezonie 1973/74 tyszanie o awans do Ekstraklasy rywalizowali przede wszystkim z Uranią Ruda Śląska i BKS-em Stalą Bielsko-Biała. Na finiszu rozgrywek w grze o Ekstraklasę był już tylko GKS i BKS. Obaj rywale nieoczekiwanie gubili punkty. Gdy tyszanie przegrali 3:4 w Stalowej Woli, BKS w tej samej kolejce uległ na własnym boisku Piastowi Gliwice 0:1. Finisz ligi należał jednak do GKS. W przedostatniej kolejce, 5 czerwca 1974 roku tyszanie po golach Mandziary i Hermana wygrali u siebie z Garbarnią Kraków 2:0. Mecz obejrzało 12 tys. widzów. Około godziny 19:00 na stadion dotarła informacja, że BKS przegrał 0:1 w Starachowicach z broniącym się przed spadkiem Starem. Awans tyszan do Ekstraklasy stał się faktem! (źródło: Piotr Zawadzki - GKS wiceMISTRZEM JEST! Opowieść o tyskiej drużynie wszech czasów)

1976
Wicemistrzostwo Polski

Po dwóch sezonach gry na najwyższym szczeblu rozgrywkowym piłkarze GKS Tychy osiągnęli – jak dotychczas – największy sukces w historii klubu. Podopieczni Aleksandra Mandziary sezon 1975/76 zakończyli na drugi miejscu w tabeli, ustępując o włos jedynie Stali Mielec, dzięki czemu zostali wicemistrzem Polski. Walka o mistrzowski tytuł toczyła się do ostatniego spotkania. Najlepszym strzelcem zespołu został Roman Ogaza, który w 30 spotkaniach zdobył 15 bramek. W kolejnych rozgrywkach Trójkolorowi reprezentowali nasz kraj w rozgrywkach europejskich, mierząc się m.in. z niemiecką drużyną FC Koeln. W maju 1977 roku tyski klub spadł ponownie do II ligi.

1993- 2008
II liga, spadek, Sokół Tychy

W sezonie 1992/93 powrócili do II ligi, by po roku ponownie spaść do III ligi. Pod koniec lat 90-tych do Tychów zawitała I liga. Stało się to za sprawą pana Piotra Bullera i fuzji Sokoła Pniewy z GKS-em Tychy. Wówczas w ekstraklasowej drużynie pod nazwą Sokół Tychy występował m.in. Jerzy Dudek, później bramkarz Liverpoolu czy Realu Madryt. Niewiele później klub rozwiązano z powodu długów. Jeszcze przed rokiem 2000 założono klub GKS Tychy ’71 i zgłoszono go do rozgrywek piłkarskich na niższym szczeblu, na którym występował do 2008 roku.

2008
Awans do nowej II ligi

18 czerwca 2008 roku, po blisko 10 latach gry na piłkarskich peryferiach, GKS Tychy awansował na szczebel centralny do nowej II ligi. Najpierw tyszanie zajęli 1. miejsce w tabeli IV ligi śląskiej, gr. 1, notując sezon bez porażki, by później z powodzeniem przejść dwustopniowe baraże (pokonując Pniówka Pawłowice Śląskie i Aluminium Konin). W lipcu 2008 roku Górnośląski Klub Sportowy Tychy ’71 powrócił do pierwotnej nazwy - Górniczy Klub Sportowy Tychy oraz do historycznego herbu.

2012
Awans do I ligi

GKS Tychy po osiemnastu latach wraca na drugi szczebel rozgrywkowy w Polsce! Mimo porażki w ostatnim spotkaniu z Rakowem Częstochowa 0:1 (na stadionie w Jaworznie, na którym piłkarze GKS występowali podczas budowy nowego obiektu w Tychach), tyszanie już wcześniej zapewnili sobie promocję do I ligi. Najlepszym strzelcem zespołu został Damian Szczęsny, który zdobył 10 goli.

2015
Otwarcie nowego Stadionu Miejskiego Tychy

18 lipca 2015 roku swoją działalność rozpoczął jeden z najpiękniejszych obiektów sportowych na Śląsku. Oficjalne otwarcie, które obserwowało ponad 13 tysięcy kibiców, uświetnił towarzyski mecz GKS Tychy – FC Koeln, będący nawiązaniem do pucharowego starcia obu drużyn w 1976 roku. Ówczesny przedstawiciel niemieckiej Bundesligi wygrał 1:0, a premierowego gola na nowym obiekcie zdobył Japończyk Kazuki Nagasawa.

2016
Szybki powrót do I ligi

Po spadku drużyny do II ligi w sezonie 2014/15 już w kolejnych rozgrywkach podopieczni Kamila Kieresia zdołali powrócić na drugi szczebel rozgrywkowy. Mimo niższego poziomu mecze GKS na nowym stadionie cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ostatecznie tyszanie zakończyli sezon na 3. miejscu. Najlepszym strzelcem całych rozgrywek został pomocnik Łukasz Grzeszczyk, który zanotował 16 bramek.

2019
Historyczny awans do 1/4 finału Pucharu Polski

W sezonie 2019/20 tyszanie zanotowali historyczny wyczyn w rozgrywkach Pucharu Polski. 4 grudnia 2019 roku podopieczni Ryszarda Tarasiewicza pokonali ekstraklasowy ŁKS Łódź i awansowali do ćwierćfinału pucharowych rozgrywek, po raz pierwszy po 42 latach!

2023
Tychy Investment Company Limited - nowy inwestor klubu

W dniu 6 kwietnia 2023 roku doszło do podpisania umowy inwestycyjnej, mocą której Klub Piłkarski GKS Tychy S.A. pozyskał nowego, większościowego akcjonariusza. Na skutek prowadzonych przez Zarządy Tyski Sport S.A. oraz Klubu Piłkarskiego GKS Tychy S.A. działań, doszło do zainteresowania zaangażowaniem kapitałowym w Spółkę grupy inwestorów, która począwszy od 2016 roku zainwestowała w osiem klubów piłkarskich na terenie Europy. Trwające ponad rok rozmowy i negocjacje doprowadziły do sfinalizowania umowy inwestycyjnej, na podstawie której nowym, większościowym akcjonariuszem Klubu Piłkarskiego GKS Tychy S.A. została powołana spółka celowa – Tychy Investment Company Limited z siedzibą na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Nowy inwestor posiada 75% akcji w kapitale zakładowym Spółki, a środki finansowe wpłacone do Spółki tytułem podwyższenia kapitału zakładowego zostaną przeznaczone na inwestycje w klub i podniesienie poziomu sportowego drużyny. Właścicielem 25% akcji Spółki pozostaje Tyski Sport S.A.

2023
Frekwencyjny rekord Stadionu Miejskiego

2 listopada 2023 roku przy Edukacji 7 odbyło się wielkie, piłkarskie święto. Zawodnicy GKS-u Tychy w ramach 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski podejmowali Legię Warszawa, a to spotkanie przyciągnęło na trybuny Stadionu Miejskiego rekordową publikę - 13 218 kibiców.